קורס כלכלה ארגונית: לימודי כלכלה התנהגותית במסגרת תואר ראשון

קורס כלכלה ארגונית נלמד במסגרת "תוכנית יהלום - תואר ראשון רב-תחומי במדעי החברה בתחומי כלכלה, מנהל עסקים ומשאבי אנוש", הוא יישומי ומעניק ידע נרחב וכלים יעילים למנהלים ולעוסקים במשאבי אנוש. אז אם אתם עובדים עם אנשים ורוצים להכיר מקרוב תהליכי קבלת החלטות, להבין מה מניע אנשים וגם סקרנים לדעת כיצד ניתן לפתור קונפליקטים בארגונים ובממשלות, כדאי לדעת שתוכנית יהלום במדור לתוכניות מובנות באוניברסיטת בר-אילן מציעה לימודי כלכלה התנהגותית במסגרת מסלול ייחודי להשלמת תואר ראשון בתוך שנתיים בלבד.

קורס כלכלה ארגונית נלמד, כאמור, במסגרת תוכנית יהלום בבר-אילן, ולצד לימודי משאבי אנוש מתמקדת התוכנית גם במנהל עסקים ולימודי כלכלה, כך שבתום הלימודים הבוגרים יוצאים עם ידע מקיף ומולטי-דיסציפלינארי ועם תואר ראשון רב-תחומי במדעי החברה בתחומי כלכלה, מנהל עסקים ומשאבי אנוש.

מהי כלכלה התנהגותית?

לימודי כלכלה התנהגותית נמצאים בלב ליבו של קורס כלכלה ארגונית. כלכלה התנהגותית (Behavioral Economics) היא שדה מחקר בענף הכלכלה המשלב בין פסיכולוגיה קוגניטיבית לבין כלכלה, כאשר תיאוריית הכלכלה ההתנהגותית קוראת תיגר על תיאוריית הכלכלה הקלאסית, לפיה האדם פועל על בסיס עקרונות רציונליים.

לשיטתה של הכלכלה ההתנהגותית, הטיות קוגניטיביות, הנחשבות לרווחות מאוד, גורמות לטעויות בחשיבה, בזיכרון ובתפיסה ומובילות לא אחת לטעויות בתהליכי קבלת החלטות. על פי תיאוריית הכלכלה ההתנהגותית הטיות אלו הן שיטתיות, מוטבעות באדם והן ההוכחה לכך שהאדם אינו פועל תמיד על פי עקרונות רציונליים.

להבנה כי האדם אינה יישות רציונלית יש השלכות מרחיקות לכת על כל תחומי החיים, ובמיוחד עבור מי שאמון על ניהול המשאב האנושי בארגונים וחברות. שכן הבנת דפוסי החשיבה של האדם והכרת המוטיבציות האנושיות מסייעת בהנעת עובדים, בניהול אנשים, בגיוס ורתימת עובדים למשימות ולאתגרים ארגוניים, בפיתוח מקצועי של עובדים ואפילו משפיעה על תגמול העובדים ורווחתם.

לקבלת מידע בנושא לימודי כלכלה התנהגותית או קורס כלכלה ארגונית במסגרת תוכנית תואר ראשון רב-תחומי במדור לתוכניות מובנות באוניברסיטת בר-אילן, צרו קשר דרך עמוד צור קשר או בטלפון: 03-7384747

 

מטרת העל של קורס כלכלה ארגונית

מטרת קורס כלכלה ארגונית במדור לתוכניות מובנות באוניברסיטת בר-אילן היא להציג את תורת הכלכלה ההתנהגותית ולבחון את היישומים שלה כפי שהם באים לידי ביטוי לא רק בארגונים וחברות כי אם גם בממשלות. לימודי כלכלה התנהגותית מקנים לסטודנטים בסיס אקדמי מוצק, ידע תיאורטי נרחב ומגוון כלים יישומיים החיוניים למנהלים וקובעי מדיניות.

הייחודיות של קורס כלכלה ארגונית הנלמד במסגרת תוכנית יהלום הוא שניתן דגש מיוחד על ההיבט הפרקטי, ובמהלך לימודי כלכלה התנהגותית משולבות סדנאות יישומיות בהן נתרגל פתרון בעיות ממשיות בעזרת כלי הכלכלה ההתנהגותית. כאשר בוגרי לימודי כלכלה התנהגותית יוצאים מהקורס עם ידע בניתוח, תכנון התערבות ומתן פתרונות לאתגרי משאבי אנוש בחברות ובארגונים בכל סדר גודל.

נושאי הלימוד בקורס כלכלה ארגונית

במהלך לימודי כלכלה התנהגותית נלמד בין היתר את הנושאים הבאים:

 • הטיות קוגניטיביות – הטיות בבחירה והעדפה, הטיות בהערכת ערך, אפקטים, חשיבה עמוקה לעומת חשיבה שטוחה ועוד.
 • העדפות – בניית העדפות, העדפות מוצהרות לעומת העדפות בפועל, השפעות חברתיות והשפעות של חוויות עבר על העדפות ועל תהליכי קבלת החלטות ועוד.
 • אתיקה והוגנות – כיצד תפיסת הוגנות ועקרונות מוסרים משפיעים על תהליכי קבלת החלטות, האם ניתן למנוע התנהגויות שאינן מוסריות במקומות עבודה ועוד.
 • תועלת ואושר – האם אנשים באמת יודעים איזו חלופה תוליד את התועלת המיטבית עבורכם, כיצד תפיסת התועלת הסובייקטיבית משפיעה על תהליכי קבלת ההחלטת של האדם ועוד.
 • תמריצים ומוטיבציות – אילו תמריצים יש – חומריים? בלתי חומריים?, כיצד תמריצים אלו משפיעים על מוטיבציה והנעת אנשים ועובדים, כיצד ניתן לרתום מוטיבציות אנושיות לצורך קידום מטרות ויעדים ארגוניים ועוד.
 • Debiasingלאור ההבנה שהטיות קוגניטיביות משפיעות על תהליכי קבלת החלטות ומונעות קבלת החלטות רציונליות, אילו שיטות ומודלים עומדים לרשותנו לצורך ביטול או לפחות מזעור הטיות בתהליכי קבלת החלטות.
 • יישומי כלכלה התנהגותית בארגונים ובממשלות – כיצד ממשלות ברחבי העולם לוקחות את עקרונותיה ותובנותיה של הכלכלה ההתנהגותית ומיישמות אותן לצורך השגת מטרות של מדיניות חברתית.
 • גיוון ושוויוניות בתהליכי גיוס וקידום עובדים – כיצד הטיות, דעות קדומות וסטריאוטיפים מחוללים אפליה במקומות עבודה, כיצד מיישמים את עקרונות ההוגנות ועקרונות השוויוניות במקומות עבודה ומה עושים אם שני עקרונות יסוד אלו "מתנגשים" ועוד.

יתרונות לימודי כלכלה התנהגותית במסגרת תואר ראשון בבר-אילן

 • משך הלימודים בתוכנית לתואר ראשון במדעי החברה הוא שנתיים בלבד. התוכנית נפרשת על פני 6 סמסטרים וכוללת לימודים בסמסטרי הקיץ ובחופשות.
 • תוכנית הלימודים לקראת תואר ראשון מותאמת לאנשים עובדים; הלימודים מתקיימים פעמיים בשבוע, ביום חול בשעות הערב וביום שישי בשעות הבוקר, כך שניתן לשלב עבודה וקריירה עם לימודים אקדמיים.
 • בוגרי התוכנית לתואר ראשון המעוניינים בכך יכולים להמשיך וללמוד לקראת תארים מתקדמים באקדמיה במגוון תחומים.
 • כמו כל תוכניות לימודי המדור לתוכניות מובנות, גם תוכנית זו פותחה תוך התאמה לצרכי עולם העבודה ולצרכי החברה המשתנים. התוכנית עדכנית ומשלבת את כל התיאוריות, הניסויים והתובנות שנחקרו גם בשנים האחרונות.
 • סגל המרצים בתוכנית הוא בעל ניסיון עשיר במחקר ועתיר ניסיון בהוראה אקדמית. המרצים מסורים ותומכים, הם מלווים את הסטודנטים לאורך כל הדרך ודלתם תמיד פתוחה.

לקבלת מידע בנושא לימודי כלכלה התנהגותית או קורס כלכלה ארגונית במסגרת תוכנית תואר ראשון רב-תחומי במדור לתוכניות מובנות באוניברסיטת בר-אילן, צרו קשר דרך עמוד צור קשר או בטלפון: 03-7384747